Ettevõtja, ära jäta oma domeeninime unarusse!
Läheneva intellektuaalomandipäeva puhul 26. aprillil on hea ettevõtjatele meelde tuletada, et on oluline kaitsta oma intellektuaalomandit ja teha seda ka õigel ajal. Enam tuntud intellektuaalomandi liigid on kaubamärk ja patent, kuid unustada ei tohi mingil juhul ka ettevõtte domeeninime. Oma lugu sellest, milliseid probleeme võib tuua kaasa ettevõtte domeeninime õigel ajal kaitsmata jätmine, jagas Patendiametiga tele- ja filmioperaator Kristjan-Jaak Nuudi (pildil).
Kristjan-Jaak Nuudi nimetab end algajaks mesinikuks. Nimelt pani mees 2019. aastal Saku vallas Tõdval käima oma meeäri, mis talukoha järgi sai nimeks „Matsu mesi“ ja registreeris 2020. aasta algul ka samanimelise äriühingu. Asjad sujusid, äri tundus minevat ladusalt ja tulevik näis paljutõotav. Sama aasta hilissügisel tabas Kristjan-Jaaku aga tagasilöök. Kuna oli soov teha oma ärile koduleht, asus ta sellele domeeninime registreerima – ootamatult selgus, et domeen „matsumesi.ee“ on hiljuti juba tundmatu eraisiku nimele registreeritud. Ettevõtja oli küll ebameeldivalt üllatunud, kuid jäi äraootavale seisukohale. „Mõtlesin, et ehk on registreerijaks mõni pahane konkurent, kellele olen varba peale astunud. Arvasin, et tõenäoliselt võtab ta ise varsti ühendust ja on raha eest nõus domeeninime mulle tagasi andma. Olin kuulnud, et selliseid asju tuleb ette,“ selgitab Kristjan-Jaak oma toonast mõttekäiku. Kuna seda aga mitme kuu jooksul ei juhtunud, pöördus mees Eesti Interneti Sihtasutuse poole sooviga nõutada välja domeeninime omaniku kontaktid. Need käes, püüdis ta omanikku tabada, paraku tulutult – teine pool tema meilidele ei vastanud.
Sama aasta sügisel tabas Kristjan-Jaaku tagasilöök - domeeninime "matsumesi.ee" oli tundmatu ettevõtja juba enda nimele registreerinud.
Praeguseks on Kristjan-Jaak enda sõnul sundseisus ja loodab domeeninime aegumisele 2021. aasta lõpul. Ettevõtja on olukorrast löödud ja süüdistab ennast, et kohe domeeni ära ei registreerinud. „Praegu küll selle aadressiga kodulehte ei eksisteeri, kuid minu suurim hirm on, et ühel hetkel võib domeeninime omanik selle teha, hakates seal müüma libatooteid ja nii klientide jaoks vett sogaseks ajada,“ on mees mures. Kristjan-Jaak ütleb, et tema jaoks on see heaks õppetunniks ja paneb teistelegi ettevõtjatele südamele, et nad oma domeeninime kindlasti samaaegselt ettevõtte asutamisega ära registreeriksid.
Kommenteerib patendibüroo AAA patendivolinik, domeenivaidluste komisjoni liige Almar Sehver:
Pikaajaline praktika on näidanud tõesti, et äärmiselt oluline on oma äritegevusega seotud intellektuaalse vara, olgu selleks domeeninimi või kaubamärk, võimalikult kiire registreerimine. Tihtipeale võib ettevõtjaid uinutada varasem negatiivse kogemuse puudumine, tegelikult aga ei hüüa õnnetus tulles – nagu ka antud juhul. Domeeninime kohene registreerimine oleks ka ära hoidnud „matsumesi.ee“ domeeninime kaaperdamise ja aidanud vältida nii ajakulu ootamatu probleemiga tegelemisele, kui ka kokku hoida närvirakke.
Olukord ei ole õiguslikult siiski lootusetu, sest olemas on identne ja varasemalt registreeritud ärinimi Matsu Mesi OÜ. Selle registreeringu alusel on võimalik domeeni registreerimine vaidlustada Eesti Interneti Sihtasutuse domeenivaidluskomisjonis. Kui domeeninime registreerijal ei ole õigustatud huvi domeeni suhtes, on võimalik saavutada domeeni üleandmine Matsu Mesi OÜ-le.
Kui domeeninime registreerijal ei ole õigustatud huvi domeeni suhtes, on võimalik saavutada domeeni üleandmine Matsu Mesi OÜ-le.
Domeeninime vaidlustamise aluseks saab olla registreeritud kaubamärk või ärinimi, lisaks peab vaidlustaja tõendama, et registreerijal ei ole domeeninime registreerimiseks õigustatud huvi või on domeeninimi registreeritud pahauskselt. Registreerija õigustatud huvi võib tuleneda näiteks sellest, et registreerija on ise vastava nime kaubamärgina registreerinud, tegemist on tema ärinime või isikunimega. Domeeninimi on registreeritud pahauskselt, kui registreerija üritab seda müüa õigustatud omanikule või muul viisil sellest kasu lõigata oma äritegevuses või lihtsalt segada teise isiku äritegevust.
Üldjuhul lahenevad domeenivaidlused domeenivaidluskomisjonis kuni kahe kuu jooksul. Alternatiivselt, kui domeeni registreerimise asjaolud ei viita otseselt domeeninime kaaperdamisele või vaidlusega on seotud enam nõudeid, peab pöörduma juba hagiga kohtusse.
*Patendiameti soovitus Kristjan-Jaagule on kindlasti ka kaubamärk "Matsu mesi" ära registreerida.*