pilt

Kummipart - õnne ja lapsepõlvemälestuste sümbol

Sellel aastal toimub Pardiralli juba üheksandat korda! Vannipartide võiduujumine vähihaigete laste ja nende vanemate toetuseks toimub tänavu lastekaitsepäeval 1. juunil.

Pardiralli on Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidu ellu kutsutud heategevuslik üritus – vannipartide võiduujumine, mille eesmärk on suurendada teadlikkust vähihaigete laste ja nende vanemate olukorrast ja kutsuda inimesi ning ettevõtteid neid toetama.

Esimene pardiralli toimus juba 42 aastat tagasi väikeses Põhja-Walesi külas nimega Dyserth. Selle formaadi mõtles välja kohalik pubiomanik Bill Rigby. Ta tegi oma klientidele ettepaneku korraldada heategevuslik rahakogumine kummipartide võiduajamise kujul kohalikus Dyserthi jões. Saadud raha läheb alati kogukonna heategevusprojektide jaoks. Viimastel aastatel on seda üritust korraldatud kuni neli korda aastas.

Kummist mänguasju hakati esimest korda tootma 1800. aastate lõpus, kui tootjad kasutasid Charles Goodyeari vulkaniseerimise protsessi, mis muutis selle materjali elastseks, tugevaks ja veekindlaks. Esimesed kummipardid isegi ei hõljunud, need olid kõvad ja mõeldud närimismänguasjadeks nii lastele kui ka koertele.

pilt    

1931. aastal leiutas Eleanor Shannahan Ameerika Ühendriikidest Marylandist esimese veemänguasja, mis võis olla pardi, kala, kilpkonna jne kujuga. Selline mänguasi tekitas purskkaevulaadse efekti ja pakkus lastele palju nalja – nii sai ju üksteist peene veejoaga pritsida.

Kummipardist sai hitt-toode pärast seda, kui skulptor Peter Ganine andis 1947. aastal USA-s sisse disainipatendi (Eestis tööstusdisainilahendus). Pardid värviti kollaseks, nokk punaseks ja nad tegid kuulsat piiksu/prääksu. Neid parte müüdi maailmas sadu tuhandeid.

pilt4

Pärast 1970. aastaid – kui Ernie laulis loo „Rubber Duckie“ – hakati kollaseid kummiparte jälle armastama. See lugu oli tõeline hitt ja tõusis Billboardi edetabelis 1971. aastal 11. kohale.

Maailma suurima kummipardi lõi Hollandi kunstnik Florentijn Hofman 2007. aastal. Selle mõõtmed on 16,5 m × 20 m × 32 m ja kaal umbes 600 kilogrammi.

pilt2

Florentijn Hofmani kummipardi skulptuur Sydneys 2013. aastal.

Ameeriklannal Charlotte Leel on suurim kummipartide kollektsioon – 5631 kummiparti. 2011. aastal pääses ta ka Guinnessi rekordite raamatusse kui kõige suurema kummipartide kogu omanik. Ta on seda rekordit oma nimel hoidnud viimased kaheksa aastat

.pilt3

Kõigil rallihuvilistel on võimalik Pardirallile kaasa elada ETV ekraanil toimuva otseülekande vahendusel, mis läheb eetrisse täna õhtul Kadriorust.

Anneli Simmul

Patendiosakonna peaekspert

Autentimine ID kaardiga

Tähelepanu! Kommenteerija nimi ja kommentaar kuvatakse käesoleval lehel ja indekseeritakse otsingumootorite poolt.