Teadmiste kuul on sobilik teha juttu ühest erilisemat tüüpi kaubamärgist, millest suur osa ettevõtjaid ehk kuulnudki pole. Nimelt saab alates 2017. aastast Euroopa Liidus ja 2019. aastast Eestis taotleda kaitset liikumismärgile. Erinevalt tavapärasest staatilisest kaubamärgist sisaldab liikumismärk logo, mõne sümboli või muude graafiliste elementide liikumist.
Maailmas laineid löövad isikud ja sündmused jõuavad kiiresti kullakaevuritest kaubamärgitaotlejate huviorbiiti. Just see juhtus ka suvel furoori tekitanud jalgpallikuulsuse ja sotsiaalmeediatähega.
9. juulil toimunud jalgpalli Euroopa meistrivõistluste poolfinaalis möödus Hispaania jalgpallikoondise ääreründaja Lamine Yamal üliosavalt kahest vastasest ja keerutas uhke löögi Prantsusmaa värava ülanurka. Kolm päeva enne oma 17. sünnipäeva sai Lamine hetkega kogu Euroopas tuntuks.
Meie südasuvises kaubamärgiloos on seekord kerge talvine noot. Eesti (ja nüüd ka Soome) turul tegutseb nimelt väike, aga söakas tegelane Lumiorav, kelle missioon on turgutada nii tavainimeste kui ka sportlaste vaimu ja füüsist.
Registreeritud kaubamärgina annab see ettevõtjale ka kindluse, et tema bränd ja tooted on tõhusamalt kaitstud pahatahtlike kopeerijate eest. „Kaitstud kaubamärk saadab tarbijale selge signaali, et meie bränd erineb sisult ja kvaliteedilt täielikult võimalikest koopiatest,“ on kaubamärgi looja ja omanik Andres Randma veendunud.
Euroopa Liidu loomevaraametid on kokku leppinud põhimõtetes, kuidas käsitleda moraalitunnet riivavaid kaubamärke. Ühtsete põhimõtete järgimine muudab ka Patendiameti praktika ettevõtjate jaoks ennustatavamaks.
Aeg-ajalt on teiste riikide loomevaraametitest ja mujaltki uuritud, kuidas täpselt meil kuu kaubamärgi valimine käib. Vastame siis, et tiitlile kandideerivad värskelt registreeritud märgid, mis on keelemängulised, kaunikõlalised, nutikad või muul moel sõnaliselt või visuaalselt eriti silmapaistvad. Ilmselt ei rahuldaks küsijaid vastus, et peab lihtsalt üks äge märk olema, mis kõigile meeldib.
Selle kuu parimat kaubamärki ei oskaks küll aga teisiti iseloomustada kui – nii äge! Vahel sellest tõepoolest piisabki.
Iga aasta 21. juunil tähistatakse ülemaailmset joogapäeva. Seetõttu on just nüüd paslik uurida, millist loomevara see iidne traditsioon sisaldab ja mida sellest on võimalik ka kaitsta.