Isejahutuvad ehk isekülmenevad purgid on joogitööstuse innovatsioon, mis võimaldab nautida külma jooki külmkappi või jääd kasutamata. Tõhusa jahutuse saavutamine ühekordses väikekonteineris on osutunud aga üllatavalt keeruliseks ülesandeks.
Nii on arvanud Euroopa Patendiameti noorte leiutajate preemia (Young Inventor Prize) 2024. aasta žürii. 2022. aastal hakkas Euroopa Patendiamet (EPO) välja andma noorte leiutajate auhinda. Auhind antakse välja koos Euroopa leiutajate auhinnaga (European Inventor Award), mille EPO üllitas 2006. aastal.
Euroopa Patendiamet (EPO) on avaldanud 2023. aasta statistika. Millised on värsked tehnikatrendid ja mis firmad on kõige aktiivsemad uute tehniliste lahenduste kaitsmisel Euroopas?
EPO on suur organisatsioon, mis hõlmab 39 liikmesriiki (sh Eesti) ja võtab patenditaotlusi vastu ka kogu maailmast. Seetõttu võimaldab statistika jälgida trende tehnika arengus ning eri riikide firmade aktiivsust uute tehniliste lahenduste väljatöötamisel ja kaitsmisel Euroopas.
Patent ei pea tingimata olema midagi keerulist ja tähtsat. Patentida saab ka lihtsaid, igapäevaelu mugavamaks tegevaid lahendusi. Kui oled midagi sellist leiutanud, siis mõtle kindlasti selle kaitsmisele, et keegi teine sinu leiutiselt tulu ei saaks teenida.
Alates 2023. aasta 1. juunist on võimalik Euroopa Patendiametis registreerida ühtse toimega Euroopa patenti. See on leiutajatele mugav võimalus saada patendikaitse korraga kõigis Euroopa patendikonventsiooni liikmesriikides. Eesti taotlejad on registreerinud juba 10 ühtse toimega patenti.