Kas joogat saab patenteerida?
21.06.20240 kommentaari

Iga aasta 21. juunil tähistatakse ülemaailmset joogapäeva. Seetõttu on just nüüd paslik uurida, millist loomevara see iidne traditsioon sisaldab ja mida sellest on võimalik ka kaitsta.

Ka kunstnik peab teadma, kuidas plagiaati vältida
03.04.20240 kommentaari

Kuigi plagiaat seostub enamasti akadeemilise maailmaga, loob see intriige ka kunsti vallas. Hiljuti tekitas meedias elavat arutelu juhtum, kus plagiaadis süüdistatav raamatuillustraator väitis, et sai teise kunstniku töödest üksnes inspiratsiooni. Inspiratsiooni ammutamisel ja kopeerimisel vahet teha ongi sageli keeruline.

Autoriõiguse komisjon aitab vältida kulukaid kohtuvaidlusi
12.02.20240 kommentaari

Järjest enam arutletakse avalikkuses selle üle, keda pidada teose autoriks, kuidas kasutada fotosid ja kust jookseb piir inspiratsiooni ammutamise ja lihtlabase jäljendamise vahel. Kõige otstarbekam on sellise vaidluse korral pöörduda autoriõiguse komisjoni.

Autoriõiguse kaitse alt vabanenud Miki-Hiire tegelaskuju kasutamine võib lõppeda hiirelõksus
02.01.20240 kommentaari

Armastatud Miki-Hiire tegelaskuju esitleti avalikkusele 1928. aastal filmis „Steamboat Willie", mille lõi animaator Ub Iwerks Walt Disneyle. 95 aastat, mis on autoriõiguse kehtivusajaks USAs, sai kultuuriajaloo ühe ikoonilisema tegelaskuju jaoks 1. jaanuaril läbi. Siiski ei ole mõistlik tormata Mikit kohe enda toodetel-teenustel kasutama, sest tegu võib olla juriidilise lõksuga.

Tehisintellekti kasutaja pole veel autor
05.12.20230 kommentaari

Isegi kui mõnd tehistaibu abil loodud teksti või pilti viimistled või muudad, ei pruugi sa olla selle teose autor. Autoriõiguse kaitse võib saada vaid tekstile ja pildile tehtud muudatuste kiht.

Internet pole sinu isiklik fotoalbum
06.09.20230 kommentaari

Veebist leitud fotode kasutamine on pealtnäha lihtne ja süütu tegevus, kuid tegelikult tuleb alati eeldada, et pilt on autoriõigusega kaitstud. Ei tasu jääda lootma, et keegi selle väärkasutust ei märka – ka Eestis on ettevõtteid, kes seiravad fotode kasutamist ja kellele fotograafid on andnud volituse nõuda autoriõiguse rikkumise eest hüvitist.