Enneolematu tüli Tasmani mere ümber

Uus-Meremaa intellektuaalomandi ametis on jõudnud olulise vahefinišini vaidlus, mis puudutab tähist mānuka ja asjaolu, kas see sõna on kaubamärk või teatud mee liiki kirjeldav sõna. 

Mānuka viitab valgete õitega puule, mis kasvab nii Uus-Meremaal kui Austraalias – kuigi seda tuntakse Austraalias nime teepuu all. Mesilased, kes lendavad selle puu pisikeste kahvatute õite vahel, toodavad omamoodi mett, mis on tuntud oma antibakteriaalsete ja väidetavate tervislike omaduste poolest ja mis on seetõttu rahvusvahelisel turul vägagi hinnaline. Mõned Uus-Meremaa mānuka puudelt pärit mee eriti kõrge kontsentratsiooniga 250-grammised purgid on välismaa luksuspoodides hinnatud lausa 1000 kuni 2000 eurole.

Uus-Meremaa valitsuse ja riigi mesinike poolt toetatud ühendus nimega The Mānuka Honey Appellation Society (Mānuka mee nimetuse selts) on alates 2015. aastast tegutsenud selle nimel, et mānukaks saaks nimetada ainult Uus-Meremaalt pärit mett. Nende väitel on mānuka maoori sõna ja selle puu mesi konkreetselt Uus-Meremaa toode.

Austraalias on aga oma Mānuka meeassotsiatsioon ja nende seisukoht on olnud, et ka Austraalias toodetud mett võib nimetada mānukaks.

Äsja avaldatud otsuses leidis Uus-Meremaa intellektuaalomandi amet, et Uus-Meremaa seltsi sertifitseerimismärk ei vasta vajalikele nõuetele. Ameti hinnangul on mānuka mee liiki näitav sõna, mis peab olema kõigi jaoks vabalt kasutatav.

Äsja avaldatud otsuses leidis Uus-Meremaa intellektuaalomandi amet, et Uus-Meremaa seltsi sertifitseerimismärk ei vasta vajalikele nõuetele. Ameti hinnangul on mānuka mee liiki näitav sõna, mis peab olema kõigi jaoks vabalt kasutatav.

"See juhtum kujutab endast erakordsete mõõtmetega Tasmani mere ülest tüli mānuka mee kaubamärgiõiguste üle. See on üks Uus-Meremaa intellektuaalomandi ameti keerukamaid ja pikemaajalisemaid menetlusi", öeldakse otsuses.

Niisiis saavad Austraalia meetootjad rõõmustada, kuid Uus-Meremaa on teatanud, et võitlus jätkub. Nende hinnangul on tegemist hindamatu maoori pärandiga ja Uus-Meremaa Mānuka heategevusseltsi esindaja kasutabki oma sõnumis erakordselt tugevaid maoori väljendeid: "Meie kui kaitiaki [eestkostjate] roll meie taonga [hinnatud] liikide, sealhulgas mānuka mana [väärikuse] ja väärtuse kaitsmisel kõigi uusmeremaalaste nimel ei ole vaieldav."

Vaidlused mānuka mee üle on juba ammu jõudnud ka Euroopasse.

Vaidlused mānuka mee üle on juba ammu jõudnud ka Euroopasse. Euroopa Liidu intellektuaalomandi amet EUIPO on keeldunud registreerimast tähist Manuka Honey, mida taotles seesama Uus-Meremaa selts, millest ülal juttu. EUIPO leidis, et tähis näitab mee liiki ning on eristusvõimetu

Uusmeremaalased üritavad aga edasi ja sealne Mānuka heategevusselts on esitanud juba uue taotluse MĀNUKA HONEY. Samas on Euroopa Liidus registreeritud meele kümneid kaubamärke, mis sisaldavad tähist MANUKA koos erinevate sõnade ja logodega.

Nagu näete, on kaubamärgivaidlused mõnikord rahvusvahelised, pikaajalised ja vihased. Lahing, millest täna kirjutasin, leiab aset teises maailma otsas, kuid on mitmel moel õpetlik. Sellega seoses saab esitada olulisi küsimusi - mis on kaubamärk, milline tähis peab olema kõigile vabaks kasutamiseks, aga ka kas kaubamärgil saab olla rahvus ning kuidas seostub kaubamärgiõigustega rahvuslik pärand.

Mānuka vaidluses pole kindlasti viimast sõna öeldud.

 

 

 

Ekke-Kristian Erilaid
Ekke-Kristian Erilaid

Kaubamärgiosakonna vanemekspert

Autentimine ID kaardiga