Ülemaailmne intellektuaalomandipäev: tähistame loomingulisust ja innovatsiooni!
25.04.20230 kommentaari

Igal aastal tähistatakse 26. aprillil intellektuaalomandipäeva. Maailma Intellektuaalomandi Organisatsiooni ehk WIPO liikmesriigid otsustasid hakata nii märkima WIPO asutamise konventsiooni, mis jõustus 1970. aastal 26. aprillil. Eestis on seda päeva sisustatud mõne intellektuaalomandi üritusega juba 2000. aastast ehk päeva tähistamise algusest peale. Sel aastal on päeva tunnuslause „Koos saame hakkama“.

Autoriõigus rakendub automaatselt.

Autoriõigusest õpetajale ja õpilasele
14.03.20230 kommentaari

Tihti tekib õpetajatel ja õpilastel küsimusi õppetöös ja koolitustel autoriõigusega kaitstud sisu kasutamise kohta. Anname vastused mõnele kõige põletavamale küsimusele.

Ettevõtja küsib: kas ma tohin valmistada müügiks Disney tegelaste piltidega torte?
02.09.20220 kommentaari

Sotsiaalmeedias võib tihti näha pilte, kus kondiitrid ja lapsevanemad demonstreerivad sünnipäevatorte, millel ilutseb lapse lemmik multifilmitegelase kujutis. Ilmselt on nii mõnigi kahelnud, kas selliste tortide valmistamine on ikka korrektne ja seaduslik.

Mida kaitseb autoriõigus?
27.06.20220 kommentaari

Autoriõigus tekib kirjandus-, kunsti- ja teadusteostele. Autoriõiguse seaduse tähenduses loetakse teoseks mis tahes originaalset tulemust kirjanduse, kunsti või teaduse valdkonnas. Teos peab olema väljendatud mingisuguses objektiivses vormis ja olema selle vormi kaudu tajutav ning reprodutseeritav kas vahetult või mingi tehnilise vahendi abil. Teos on originaalne, kui see on autori enda intellektuaalse loomingu tulemus.

Tihti tekib autoritel küsimus: mis ikkagi on ja mis ei ole autoriõigusega kaitstud?

Mida peab iga autor oma õiguste kohta teadma?
03.02.20220 kommentaari

Juba möödunud aasta aprillist võttis Patendiamet Justiitsministeeriumilt üle mõned autoriõigusega seotud ülesanded. Näiteks vahendame infot orbteoste staatuse kohta Eestis, teeme järelevalvet kollektiivse esindamise organisatsioonide üle ja korraldame autoriõiguse komisjoni tööd. Millised on need küsimused, millega autorid kõige sagedamini meie poole pöörduvad?

Uusaastalubadused
26.01.20220 kommentaari

Aasta 2022 on juba mõnda aega tagasi alanud. Paljud meist andsid uusaastalubadusi – kes otsustas hakata paremaks inimeseks, kes kaalus alla võtta, kes minna trenni, kes midagi uut juurde õppida.

Just sellele viimasele lubadusele on minu postitus suunatud.

Henry Ford (muu hulgas leiutaja) on öelnud: kõik, kes lõpetavad õppimise, on vanad, on nad siis 20 või 80. Kõik, kes jätkavad õppimist, püsivad noorena.