Kas sandaali kaitseb autoriõigus?
18.02.20250 kommentaari

Saksa kohtud on juba pikemat aega vaaginud küsimust: kas Birkenstocki sandaalid on autoriõigusega kaitstud tarbekunst? Nüüd peab otsuse tegema Saksamaa kõrgeim kohus.

Tüüpiliselt kaitseb autoriõigus kunsti- ja kirjandusteoseid, kuid vähem teatakse, et see võib kehtida ka disaintoodete puhul – aga vaid siis, kui need on kunstiliselt ja loominguliselt eristuvad. Euroopa kohtutes on näiteks leidnud kinnitust, et autoriõiguse kaitse kehtib ikoonilistele disainautodele, nagu Porsche 356.

Kahlo, Matisse’i ja Wiiralti pärandit saavad nüüd kõik vabamalt kasutada
17.01.20250 kommentaari

Pea iga aasta 1. jaanuaril vabaneb autoriõiguse alt mõne tuntud autori looming. Tänavu jõudsid avalikku omandisse Frida Kahlo, Henri Matisse’i ja meie oma armastatud Eduard Wiiralti teosed. Kuigi see tähendab uusi ärivõimalusi, ähvardab ettevõtjaid siin varjatud juriidiline lõks.

Mis õigused on muusikul ja kuidas neist nutikalt kasu lõigata?
14.11.20240 kommentaari

Algajale muusikule võib oma õiguste kaitsmine tunduda keerukas. Kogemusega kasvavad aga teadmised ning alati võib küsida nõu autoriõiguse organisatsioonidest. Nutikalt planeerides võid muusikuna oma loomingult märkimisväärset tulu teenida.

Laulu kirjutamisel ja salvestamisel tekivad erinevad õigused, mis sõltuvad sellest, millise panuse on muusik protsessi andnud.

Kas joogat saab patenteerida?
21.06.20240 kommentaari

Iga aasta 21. juunil tähistatakse ülemaailmset joogapäeva. Seetõttu on just nüüd paslik uurida, millist loomevara see iidne traditsioon sisaldab ja mida sellest on võimalik ka kaitsta.

Ka kunstnik peab teadma, kuidas plagiaati vältida
03.04.20240 kommentaari

Kuigi plagiaat seostub enamasti akadeemilise maailmaga, loob see intriige ka kunsti vallas. Hiljuti tekitas meedias elavat arutelu juhtum, kus plagiaadis süüdistatav raamatuillustraator väitis, et sai teise kunstniku töödest üksnes inspiratsiooni. Inspiratsiooni ammutamisel ja kopeerimisel vahet teha ongi sageli keeruline.

Autoriõiguse komisjon aitab vältida kulukaid kohtuvaidlusi
12.02.20240 kommentaari

Järjest enam arutletakse avalikkuses selle üle, keda pidada teose autoriks, kuidas kasutada fotosid ja kust jookseb piir inspiratsiooni ammutamise ja lihtlabase jäljendamise vahel. Kõige otstarbekam on sellise vaidluse korral pöörduda autoriõiguse komisjoni.