Just siis, kui oled loonud midagi unikaalset ja innovaatilist, on õige aeg mõelda loodu ehk oma intellektuaalomandi (IO) kaitsmisele. Üks IO objekt, mida saad kaitsta, on leiutis. Leiutis on mingi tehnilise probleemi uus lahendus. Leiutis saab olla ka juba olemasoleva seadme või muu toote kasutus uuel otstarbel või olemasoleva meetodi kasutus uuel eesmärgil. Leiutise objektiks olevad tehnilised lahendused saab jagada kolmeks: seade, meetod ja aine. Samuti tuleb meeles pidada leiutise kolme kriteeriumit: uudsus, leiutustase ja tööstuslik kasutatavus!
Igal aastal tähistatakse 26. aprillil intellektuaalomandipäeva. Maailma Intellektuaalomandi Organisatsiooni ehk WIPO liikmesriigid otsustasid hakata nii märkima WIPO asutamise konventsiooni, mis jõustus 1970. aastal 26. aprillil. Eestis on seda päeva sisustatud mõne intellektuaalomandi üritusega juba 2000. aastast ehk päeva tähistamise algusest peale. Sel aastal on päeva tunnuslause „Koos saame hakkama“.
Autoriõigus rakendub automaatselt.
Thomas L. Friedman, tuletab meelde, et „leiutage, leiutage, leiutage“ on mantra, mis aitab meil majanduslangusest välja tulla.
Kas teadsid, et enamik ettevõtteid luuakse just majanduskriisi ajal?
Mööduvale aastale ja Patendiameti uue aasta plaanidele heidab intervjuus pilgu peadirektor Margus Viher. Räägime 2021. aasta tähtsündmustest, ameti kujunemisest moodsaks intellektuaalomandikeskuseks, uutest tehnilistest lahendustest ning tööst ettevõtjate ja noortega. Juttu tuleb ka kärbetest, kokkuhoiust ja Patendiameti kolimisest.
Et aidata alustaval ettevõtjal intellektuaalomandi valdkonna eripärasid mõista, oleme loonud lihtsa abivahendi, mis mõne küsimuse abil aitab määrata, mis liiki tööstusomandit võib ettevõttel olemas olla ja mida sellest varast tasub kaitsta.
Teadaolevalt loob ja tarbib iga ettevõte äritegevuse käigus intellektuaalomandit. Erinevalt käegakatsutavatest materiaalsetest vahenditest ei pruugi ettevõtja alati teadlik olla, millist intellektuaalset omandit võib ta oma tegevusega luua ja kasvatada.
Intellektuaalomandiküsimused võivad ühele väikeettevõttele tunduda keerulised ning nende lahendamine raske ja kulukas. Sageli oleks vaja nõu, millist intellektuaalomandit üldse kaitsta, milline kaitsmise strateegia toetaks kõige paremini ettevõtte ärimudelit, milliseid rahalisi toetusmeetmeid on olemas või kuidas tegutseda intellektuaalomandivaidluste tekkimisel. Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet on välja töötanud mitmeid teenuseid, mis on just nendes küsimustes ettevõtjatele abiks.