Kas sandaali kaitseb autoriõigus?
Saksa kohtud on juba pikemat aega vaaginud küsimust: kas Birkenstocki sandaalid on autoriõigusega kaitstud tarbekunst? Nüüd peab otsuse tegema Saksamaa kõrgeim kohus.
Tüüpiliselt kaitseb autoriõigus kunsti- ja kirjandusteoseid, kuid vähem teatakse, et see võib kehtida ka disaintoodete puhul – aga vaid siis, kui need on kunstiliselt ja loominguliselt eristuvad. Euroopa kohtutes on näiteks leidnud kinnitust, et autoriõiguse kaitse kehtib ikoonilistele disainautodele, nagu Porsche 356.
Samuti võib olla autoriõigusega kaitstud mööbel, kui sel on kõrge kunstiline väärtus. Erinevates kohtulahendites on nimelt leitud, et Prantsuse ettevõtte Le Corbusier’ mööbel on ajalooliselt ja kunstiliselt märkimisväärne, mistõttu kaitseb seda autoriõigus.
Praegu on Saksamaa föderaalkohtus aga arutusel küsimus: kas Birkenstocki sandaalid on autoriõigusega kaitstud tarbekunst? Tegu on esmapilgul tavaliste jalanõudega, mis ei paista silma tähelepanuväärse disaini poolest.
Tuntud jalatsitootja soovib aga jätkuvalt keelata konkurentidel oma sandaalide imiteerimise. Jaanuaris esitas ettevõte Saksa kõrgeimale kohtule kolm hagi konkurentide vastu, kes väidetavalt nende tooteid kopeerivad. Hagides taotleb Birkenstock, et mitu nende toodetavat sandaali tunnistataks autoriõigusega kaitstuks. See annaks jalatsitootjale võimaluse keelata konkurentidel turustada sarnaseid jalanõusid.
Varasemad kohtuastmed on küsimuses olnud eri meelt. Kölni madalama astme kohus asus Birkenstocki poolele, kõrgem regionaalne kohus aga tühistas otsuse, sest leidis, et sandaalid pole kunstiteosed ning autoriõigus neile ei laiene.
Silmapaistva disainiga igapäevaesemed võivad olla autoriõigusega kaitstud.
„Mõiste „kunst“ jätab autoriõiguse kontekstis sageli mulje, nagu viitaks see vaid maalile või muusikateosele,“ ütleb aastaid kohtus Birkenstocki esindanud advokaat Konstantin Wegner. „Samas on Saksa autoriõiguse seaduse raames juba aastakümneid tunnistatud, et ka igapäevaste esemete silmapaistev disain võib olla autoriõigusega kaitstud.“
Wegneri sõnul muudavad nii sandaalide üksikud elemendid, nagu pandlad või kasutatud materjal, kui ka kõigi elementide kombinatsioon sandaalimudelid tarbekunstiteosteks ja õigustavad kaitset autoriõiguse alusel. Leiutaja Karl Birkenstocki brutalistlikus stiilis kujundus on advokaadi sõnul klassikaline ja ainulaadne.
„Euroopa Kohtu ja Saksa föderaalkohtu praktika kohaselt sõltub autoriõiguse teke sellest, kas tegu on originaalse teosega – see tähendab autori intellektuaalse loominguga,“ selgitab autoriõigusele spetsialiseerunud jurist Jens Klaus Fusbahn. „Teos peab peegeldama autori isiksust ja tema vaba, loomingulist otsust.“
Erinevalt kujutavast kunstist peab tarbekunst täitma funktsionaalset rolli. Seetõttu tekib küsimus, kas igapäevaseks kasutuseks mõeldud tarbeese saab olla autori looming ja kunstiteos?
Kas Birkenstocki sandaalid nendele tingimustele vastavad, ei ole veel teada – Saksamaa föderaalkohus pole oma otsust teatavaks teinud.