Keemiadoktor leiutamas

Midagi enamat kui lihtsalt naised

Tänasel rahvusvahelisel naistepäeval on kohane uurida, kui palju on maailmas naisleiutajaid, mida nad kõige rohkem leiutada armastavad ja kes on tuntuimad Eesti naisleiutajad.

Patendisüsteemis on nõue, et leiutise autor peab olema patendidokumentides kirjas, leiutajate sugu aga dokumentides ei küsita. Siiski tunnevad paljud teema vastu suurt huvi. Selgitamaks välja leiutajate soolist profiili, viis Ühendkuningriigi Intellektuaalomandi Amet 2016. aastal läbi põneva uuringu, kus ühendas nime-soo andmekogudest pärinevad andmed Euroopa Patendiameti ülemaailmse patentide statistilise andmebaasiga PATSTAT.

Uuringust selgus, et naisleiutajate poolt esitatud patenditaotluste arv maailmas on kasvanud ajavahemikus 1975–2015 enam kui 500%! Tõsi on siiski, et näitaja lööb üles meestest-naistest koosnevatest töörühmades töötavate naisleiutajate arvu kasv. Individuaalselt naiste poolt esitatud patenditaotluste arv on paraku madal, ulatudes 2005. aastast keskmiselt kõigest 3%-ni. Nende patenditaotluste arv, mille on esitanud ainult naisleiutajatest koosnevad töörühmad, on 1975. aasta 0,06%-lt kasvanud 2015. aastaks 0,28%-ni.

Kõige kiiremini kasvab naisleidurite osakaal meestest-naistest koosnevates töörühmades.

Mida naised kõige rohkem leiutada armastavad?

Uuring näitas, et ikka „naiselikke“ asju. Naisleiutajate kolm lemmik leiutiste alaklassi aastatel 2000–2015 olid A41C (korsetid; rinnahoidjad) (41,6%), A61Q (iluravivahendite või sarnaste tualettvahendite kasutamine) (27,4%) ning A41B (särgid; aluspesu; imikupesu; taskurätikud) (27,0%).

Üle maailma on naised kõige rohkem leiutanud keemia valdkonnas.

Skandinaavia leidlike ja innovaatiliste naiste võrgustiku Eesti haru QUIN-Estonia presidendina töötav Anne-Mari Rannamäe ongi öelnud, et naiste leiutised on enamasti praktilised low-tech-lahendused kodu, pere, tervishoiu, heaolu, naiste hügieeni, hooldamise, õpetamise, toiduainetetööstuse jms edendamiseks. Naiste leiutiste eripäraks on, et oma probleemile leitud lahendus sobib sageli väga paljudele teistele naistele kogu maailmas.

Naiste leiutised on enamasti praktilised low-tech-lahendused.

Siiski on paljud naised leiutanud ka maskuliinsemates valdkondades. Pärast seda, kui Uus-Meremaa teismeline Ayla Hutchinson nägi, et ema lõikas kirvega tulehakatist tehes sõrme, otsustas ta leiutada seadme, mis muudab puupilbaste lõikamise lihtsamaks ja ohutumaks. Tulemuseks oli Kindling Cracker. Tema prototüüp osutus nii menukaks, et mõned aastad hiljem oli Uus-Meremaal kasutuses juba kümneid tuhandeid tooteid.

Josephine Cochrane leiutas mehaanilise nõudepesumasina – see hoiab nõusid kindlalt riiulil, samal ajal kui veepihusti surve neid puhastab.

Ungari-ameerika biofüüsik, teadlane ja leiutaja Maria Telkes töötas päikeseenergia tehnoloogiate kallal. Telkest peetakse üheks päikese soojussüsteemide rajajaks ning sellega pälvis ta hüüdnime Päikesekuninganna. 

Ka Eesti naised leiutavad

Eestis sarnast uuringut läbi viidud ei ole, kuid Eestiski on küllalt söakaid naisi, kes oma leiutistega meie elu paremaks soovivad muuta. Nii mõnigi on oma tööga pälvinud ka rahvusvahelise tunnustuse ja edu.

Marika Mikelsaare juhtimise all on kasvatatud arvukalt probiootilisi lactobacillus-baktereid. Tähtsaim neist Lactobacillus fermentum ME-3 (kõigile tuttav Helluse piimatoodete sari). 2007. aastal pälvis ta selle eest Euroopa Liidu naisleidurite ja -innovaatorite võrgustiku auhinna ja 2008. aastal ülemaailmse naisleidurite ja -innovaatorite kuldmedali Lõuna-Koreast. 

Üks tuntumaid Eesti naisleiutajaid on Marika Mikelsaar, kes leiutas kõigile tuntud Helluse-bakteri.

Kadi Pajupuule on preemiaid toonud reguleeritav kangasuga. 2009. aastal pälvis ta selle eest Euroopa Liidu naisleidurite ja -innovaatorite võrgustiku auhinna ja 2010. aastal hõbemedali rahvusvahelisel naisleiutajate näitusel Lõuna-Koreas.

Viive Rosenberg on leiutanud kartuli kiirpaljundamise tehnoloogia ja viirusvabade taimede paljundamise meetodi. 2013. aastal sai ta nende leiutiste eest Euroopa Liidu naisleidurite ja -innovaatorite võrgustiku  elutöö auhinna. 2020. aastal omistati talle Ülemaailmne naisleidurite ja -innovaatorite võrgustiku leiutiste ja innovatsioonide konkursi eriauhind Aafrika projekti eest. Nimelt tutvustas ja õpetas ta kasutama kartuli kiirpaljundamise tehnoloogiat Keenias! 

Head naistepäeva!

 

Mine uudista naiste leiutisi:

Ayla HutchinsonJosephine CochraneMaria TelkesMarika MikelsaarKadi PajupuuViive Rosenberg

Anneli Simmul

Patendiosakonna peaekspert

Autentimine ID kaardiga

Tähelepanu! Kommenteerija nimi ja kommentaar kuvatakse käesoleval lehel ja indekseeritakse otsingumootorite poolt.