Mis õigused on muusikul ja kuidas neist nutikalt kasu lõigata?

Algajale muusikule võib oma õiguste kaitsmine tunduda keerukas. Kogemusega kasvavad aga teadmised ning alati võib küsida nõu autoriõiguse organisatsioonidest. Nutikalt planeerides võid muusikuna oma loomingult märkimisväärset tulu teenida.

Laulu kirjutamisel ja salvestamisel tekivad erinevad õigused, mis sõltuvad sellest, millise panuse on muusik protsessi andnud.

Autoriõigused kuuluvad laulukirjutajale (meloodia ja sõnade autorile) ja heliloojale. Autoriõigus võimaldab lugu avalikult esitada, kopeerida, levitada ja teha sellest adaptsioone. Muusik võib oma autoriõigusi ise kasutada või teistele litsentsida/loovutada, teenides selle eest autoritasu.

Autoriõigused jagunevad isiklikeks ja varalisteks õigusteks. Isiklikud õigused tagavad autorile kontrolli selle üle, kuidas tema loomingut kasutatakse, sealhulgas õiguse, et tema nime seostatakse teosega ja et teost ei moonutata. Varalised õigused võimaldavad kontrollida teose kopeerimist ja esitamist ning saada selle eest autoritasu.

Esitajaõigused tekivad teose salvestamisel esitajale, näiteks lauljatele ja instrumentalistidele, kes osalevad salvestusel. Need õigused annavad esitajale kontrolli salvestuse kasutamise üle ja võimaluse saada tasu, kui teost esitatakse avalikult või kasutatakse meedias.

Fonogrammiõigused kuuluvad fonogrammitootjale ehk sellele, kes korraldab ja rahastab salvestuse tootmist. Fonogrammitootja õigused annavad õiguse saada tasu iga kord, kui salvestust avalikult esitatakse või kopeeritakse. See kehtib näiteks juhul, kui lugu mängitakse raadios või kasutatakse reklaamis.

Kui kõiki tegevusi on teinud üks isik, kuuluvad talle ka kõik need õigused.

Kuidas oma õigusi kindlustada?

Kuigi autori-, esitaja- ja fonogrammiõigused tekivad loomingu käigus automaatselt, võiks nende kaitsmiseks ja tasude kogumiseks teose ära registreerida. Seda saab hõlpsalt teha Eesti Autorite Ühingus (EAÜ), Eesti Esitajate Liidus (EEL) ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingus (EFÜ). Kui teos on registreeritud, hakkavad ühingud koguma tasusid teose iga avaliku esitamise või reproduktsiooni eest.

Oma õiguste kaitsmiseks registreeri oma teos kindlasti ära!

Lisaks esindavad organisatsioonid muusikuid rahvusvaheliselt. See tähendab, et tasusid kogutakse ka teistes riikides ja platvormidel.

Kuidas oma õigustest kasu saada?

Muusikul on mitmeid võimalusi oma loomingult tulu teenida.

  1. Avaliku esitamise ja mehaaniliste õiguste autoritasud

Kui sinu teost esitatakse avalikult, näiteks kontserdil, raadios või isegi restoranis, koguvad esindusorganisatsioonid sinu eest autoritasusid. Mehaanilised õigused annavad võimaluse teenida tasu iga kord, kui teost reprodutseeritakse ehk kopeeritakse – see võib hõlmata nii füüsilisi plaate kui ka digitaalseid allalaadimisi ja voogedastust.

  1. Muusika litsentsimine teistele esitajatele

Oma teost saab ka litsentsida teistele esitajatele. See tähendab, et teine muusik võib sinu kirjutatud loo salvestada ja seda turustada, kuid sa teenid jätkuvalt autoritasu iga kord, kui seda salvestust kasutatakse või levitatakse.

  1. Sünkroonimisõigused

Sünkroonimine ehk muusika kasutamine audiovisuaalses meedias, näiteks filmides, reklaamides, seriaalides või videomängudes, on tänapäeva muusikute üks mitmekesisemaid sissetulekuallikaid. Kui sinu muusikat kasutatakse mõnes audiovisuaalses projektis, saad tasu nii selle kopeerimise kui ka esitamise eest. Üldiselt lepitakse sünkroonimisel kokku ka litsentsimistasu, mis on mõeldud kõikidele õiguste omanikele.

  1. Loomingu müük

Loomingu müük tähendab tavaliselt varaliste õiguste loovutamist ostjale, kes saab kõik teosega seotud tasud ja kontrollib selle kasutamist. Loomingu müük on võimalus, mis sobib hästi olukorras, kus muusik ei soovi ise oma õiguste haldamisega tegeleda või otsib viisi oma loomingu eest suuremat summat kohe n-ö välja võtta. Seda teevad tavaliselt artistid, kes loovad heli projektipõhise tellimustööna mõnel kindlal eesmärgil (nt filmimuusika), või artistid, kes soovivad oma karjääri hilisemas etapis kindlustada endale püsiva sissetuleku. Hiljuti müüs näiteks legendaarne rokkansambel Pink Floyd oma muusikakataloogi märkimisväärse summa eest, kindlustades liikmetele ja nende pärijatele pikaajalise majandusliku kindlustatuse.

Näpunäiteid muusikule

  • Registreeri oma teos. Veendu, et kõik sinu lood on registreeritud esindusorganisatsioonides (EAÜ, EEL, EFÜ). Nõnda kaitsed oma õigusi ja saad töö eest õiglast tasu.
  • Sõlmi selged kokkulepped. Kui teed koostööd teiste loojatega, näiteks laulukirjutajate, produtsentide või esitajatega, sõlmi alati kirjalikud kokkulepped! Nii väldid hilisemaid vaidlusi õiguste ja tasude üle.
  • Mitmekesista oma sissetulekuallikaid. Kasuta eri võimalusi oma õigustest kasu saada: litsentsi oma lugusid teistele esitajatele, tee turundust, et neid mängitaks raadios, voogedastuses ja teles ning kasuta sünkroonimist. Need kõik on potentsiaalsed tuluallikad, mis võivad su loomingust pikaajalist kasu tuua.
  • Seisa oma õiguste eest. Kui avastad, et keegi on sinu teost loata kasutanud, saad esmalt pöörduda otse rikkuva isiku või organisatsiooni poole ja nõuda rikkumise lõpetamist koos kompensatsiooniga. Kui oled seotud esindusorganisatsioonidega, siis teavita ka neid, et nad saaksid rikkujatega ühendust võtta. Eestis on võimalik teatada rikkumisest politseisse, kes saab rikkujat trahvida. Selleks, et saada kompensatsiooni ja rikkumine peatada, peab siiski pöörduma kohtusse.
Kristjan Heinmets
Kristjan Heinmets

Muusikaettevõtja ja -koolitaja

Autentimine ID kaardiga