Moepatendid: innovatsioon ilu ja jätkusuutlikkuse teenistuses

Naistepäeva eel on paslik peatuda leiutistel, mis on tehtud ilu ja moe valdkonnas. Moe arengus on patendid olnud võtmetähtsusega.

Patentidest rääkides mõeldakse sageli tehnoloogiatele, ravimitele või insenerilahendustele. Kuid ka moemaailm on täis uuendusi, mida on kaitstud patentidega, alates ajaloolistest leiutistest, mis muutsid rõivaste praktilisust, kuni tänapäevaste jätkusuutlike lahendusteni.

Üks esimesi teadaolevaid moega seotud patente pärineb 17. sajandist, kui Anne Turner sai patendi safranitärklise retseptile. See uuendus võimaldas värvida kraesid ja mansette sügavkollaseks ilma ebameeldiva lõhnata, mis kaasnes varasemate värvimismeetoditega (uriin). Sellest tulenevalt lahendas Turneri värv selgelt tehnilise probleemi, nii nagu seda teevad tänapäeva patenteeritavad leiutised.

Moe arengus on patendid olnud võtmetähtsusega.

Kuigi tolleaegsed patendinõuded pole täpselt teada, näitab see, et juba varakult püüti patenteerida moega seotud tehnilisi lahendusi.

Teine kuulus moepatent pärineb 19. sajandist, kui 1873. aastal sai Levi’s kuulsaks oma vastupidavate teksapükstega. Leiutaja Jacob Davis patenteeris metallniitidega tugevdatud taskunurkade süsteemi (US139121), mis muutis teksad vastupidavamaks. Kuna Davis ei saanud patenti üksinda kaubanduslikult kasutada, sõlmis ta partnerluse ärimees Levi Straussiga. Koos rajasid nad ettevõtte, mis muutis teksapüksid igapäevaseks moeesemeks.

Moeinnovatsioon ei seisne ainult esteetikas ja praktilisuses – viimastel aastatel on tähelepanu keskmes olnud ka keskkonnasäästlikkus.

Tänapäeval tegeletakse näiteks innovatsiooniga moevärvide valdkonnas. Inglise firma Colorifix tegeleb geneetiliselt muundatud mikroorganismide kasutamisega kangaste värvimisel, mis võimaldab vältida traditsioonilisi mürgiseid värvaineid, fiksaate ja orgaanilisi lahusteid.

Uuendustele orienteeritud on ka teine Inglise firma Sparxell, mis toodab moemaailmas kasutusel olevaid värvilisi litreid, pigmente, pulbreid. Tavaliselt valmistatakse litrid metalliseeritud plastist (nt PET või PVC), kuid Sparxell kasutab intensiivsete ja erksate värvide loomiseks taimset tselluloosi.

Itaalia ettevõttel Colonna S.p.A. on patent EP4033027 B1, mis kaitseb protsessi nahataolise veganmaterjali tootmiseks. See meetod võimaldab toota vastupidavat ja keskkonnasõbralikku alternatiivi loomsele nahale.

Moe tulevik ei seisne ainult trendides, vaid ka selles, kuidas neid trende teaduse abil luuakse ja keskkonnasõbralikumaks muudetakse.

Üks kõige innovaatilisemaid patenteeritud lahendusi on Jaapani ettevõttel Spiber Inc., kes on arendanud Brewed Protein™ tehnoloogia. Selle meetodiga lagundatakse vanad kangad ja kääritatakse need mikroobide abil uuteks kiududeks. Spiberi tehnoloogiat kaitsevad mitmed patendid ja patenditaotlused, sealhulgas EP3770317A1, mis käsitleb biopõhiste materjalide tootmist uute kangaste valmistamiseks.

Moe tulevik ei seisne ainult trendides, vaid ka selles, kuidas neid trende teaduse abil luuakse ja keskkonnasõbralikumaks muudetakse.

 

Anneli Simmul
Anneli Simmul

Patendiosakonna peaekspert

Autentimine ID kaardiga