Noored ettevõtjad: tänapäeval pole võimalik oma ideid saladuses hoida!

Täna, 26. aprilli tähistatakse taas rahvusvahelist intellektuaalomandipäeva, mille sõnum avalikkusele on: intellektuaalomandi kaitsmine on oluline. Selle aasta IO-päeva fookuses on noored.

Noorte loovus, uudishimu ja säilenõtkus on eeskujuks ettevõtjatele üle kogu maailma, kujundades ümber vanu mõtteviise ja ärgitades muutustele. Tänavuse IO-päeva eesmärk on viia noorteni teadmine, kuidas IO-õigused saavad toetada nende eesmärke, teenida tulu, luua töökohti ja avaldada positiivset mõju ümbritsevale keskkonnale. 

Vestlesime noorte Eesti ettevõtjatega ja uurisime, mis tõukas neid äritegevusega alustama ja miks on nende meelest oluline oma loomingut kaitsta.

eneseanalüüsi päevikud

Kahe noore, Merili Ginteri ja Kätlyn Jürisaare asutatud firma Huggy pakub eneseanalüüsipäevikuid (ülal pildil) lastele, noortele ja täiskasvanutele. Mõlemad neiud on alati olnud ühiskondlikult aktiivsed ja ettevõtlikud, lüües kaasa noorteorganisatsioonides ja heategevusprojektides. Seetõttu pole üllatav, et kui jõuti oma toodete loomise ja turustamise ideeni, otsustati kohe asi ametlikuks teha ja ettevõtte asutada. Et nii julge samm alles ülikoolis õppides ette võeti, selles noored ise probleemi ei näe. „Noorena ettevõtlusega alustamisel on minu arvates pigem ainult plussid, sest ühiskondlik surve on väiksem ja vabadus katsetada pisut suurem. Seega meie jaoks on see olnud boonus,“ selgitab Ginter noore ettevõtja eeliseid.

Noorena ettevõtlusega alustamisel on surve väiksem ja vabadus katsetada suurem.

lambavillast postipakend

Samuti ettevõtlikke noori koondav Woola toodab lambavilla jääkidest postipakendeid (ülal pildil), mis asendavad keskkonnavaenulikku mullikilet. Sellise nutika rohefirma ideeni jõuti Woola ühe asutaja Jevgeni Širai sõnul ringmajanduse häkatonil. Širai panebki noortele südamele, et ettevõttega alustamisel on oluline, et probleem, mida lahendatakse, läheks endale tõeliselt korda – kõnetava eesmärgi puudumisel võivad juba esimesed raskused kiiresti teotahte murda. 

Suurema eesmärgi puudumisel võivad juba esimesed raskused noore teotahte murda.

Nii Huggy kui ka Woola esindajad on ühel meelel, et kui juba on ettevõtluses tegutsema asutud, tuleb oma ideid ja loomingut kaitsta – mõlemal firmal on ette näidata Eestis edukalt registreeritud kaubamärgid. Širai rõhutab, et tänapäeval liigub info kiiresti ja ideid saladuses hoida on võimalik ainult siis, kui nende teostamiseni ei jõutagi. „Seetõttu mõtle hoolikalt läbi, kuidas oma loomingut kaitsta. Olenevalt sinu ettevõttest ja ärimudelist võib selleks olla rohkem või vähem võimalusi. Meile oli abiks patendibüroo, mille esindajaga saime arutada läbi, mis sobiks just meie intellektuaalomandi kaitseks,“ räägib Širai. 

Tänapäeval on oma ideid saladuses hoida keeruline, seetõttu tuleb hoolikalt läbi mõelda, kuidas oma loomingut kaitsta.

Merili Ginteri sõnum kõigile noortele, kes soovivad oma äriga alustada, on sarnane: „Kui soovid tunda, et liigud oma ettevõtmisega õigel rajal ja tagada oma ideele pika ja eduka tuleviku, siis on oma intellektuaalomandi registreerimine vältimatu samm.“

👉 Oma loomingu kaitsmist alusta Patendiameti kodulehelt!

Patendiamet osaleb IO-päeva üritustes mitmete tegemistega:

 

Loomingulist intellektuaalomandipäeva!

Mari-Epp Tirkkonen
Mari-Epp Tirkkonen

Kaubamärgiosakonna peaekspert

Autentimine ID kaardiga