Tulevik on heades kätes

Nii on arvanud Euroopa Patendiameti noorte leiutajate preemia (Young Inventor Prize) 2024. aasta žürii. 2022. aastal hakkas Euroopa Patendiamet (EPO) välja andma noorte leiutajate auhinda. Auhind antakse välja koos Euroopa leiutajate auhinnaga (European Inventor Award), mille EPO üllitas 2006. aastal.

Noorte leiutajate preemiale saavad kandideerida noored kogu maailmast kuni vanuseni 30 aastat. Preemiaga tunnustatakse lahendusi, mis aitavad kaasa ÜRO säästva arengu eesmärkide realiseerimisele. Välja antud Euroopa patent ei ole eeltingimus ning võitjat premeeritakse 20 000 euroga. Teise ja kolmanda koha finalistid saavad vastavalt 10 000 ja 5000 eurot.

Kandideerida võivad üksikisikud või grupid ning esitada võib idee, projekti või toote mistahes tehnikavaldkonnas. Lisada tuleb teave, näiteks antud loomevaraõiguse kohta avaldatud teadusartiklid, juhtumiuuringud või audiovisuaalne materjal. Täpsemalt preemia ja kandideerimistingimuste kohta saab lugeda EPO dokumendist.

2024. aasta noorte leiutajate finalistid olid:

  1. Khaoula Ben Ahmed, Ghofrane Ayari, Souleima Ben Temime and Sirine Ayari. Tuneesiast pärit 27–28-aastaste naisleiutajate rühm on loonud täiustatud elektrilise ratastooli juhtimissüsteemi, mis kasutab ajusignaale, häälkäsklusi, silmade liikumist ja näo liikumise tuvastamist.
  2. 23-aastane ukrainlane Valentyn Frechka, kes töötas välja meetodi, mille abil muuta langenud lehed taaskasutatavaks paberiks. Valentyn täiustab seda protsessi pidevalt enda asutatud ettevõttes, pakkudes traditsioonilisele paberitootmisele tõhusamat alternatiivi.
  3. 29-aastane teadlane Hollandist Rochelle Niemeijer on välja töötanud kaasaskantava testikomplekti, mis kasutab tehisintellekti bakteriaalsete nakkuste kiireks tuvastamiseks, mis on ülioluline võitluses antibiootikumiresistentsusega. Rochelle asutas ettevõtte oma leiutise kommertsialiseerimiseks ja juhib teadlaste meeskonda.

Auhinnatseremoonia toimus 9. juulil 2024 Maltal, mis edastati otseülekandena ja saab järele vaadata EPO veebilehelt.

Võitjaks kuulutati Rochelle Niemeijer, teiseks tuli Valentyn Frechka ning kolmanda koha pälvisid Khaoula Ben Ahmed, Ghofrane Ayari, Souleima Ben Temime ja Sirine Ayari.

Noorte leiutajate konkurss on suurepärane võimalus saada oma projektide kohta hinnanguid kogenud spetsialistidelt. See omakorda võib aidata noortel oma ideid ja lahendusi edasi arendada ning nende turupotentsiaali kasvatada.

Kui sul on mõni hea idee või projekt, siis kandideeri juba järgmisel aastal noorte leiutajate preemiale ise või esita tuttav/sõber konkursile!

Anneli Simmul
Anneli Simmul

Patendiosakonna peaekspert

Autentimine ID kaardiga