Ülemaailmne intellektuaalomandipäev: tähistame loomingulisust ja innovatsiooni!

Igal aastal tähistatakse 26. aprillil intellektuaalomandipäeva. Maailma Intellektuaalomandi Organisatsiooni ehk WIPO liikmesriigid otsustasid hakata nii märkima WIPO asutamise konventsiooni, mis jõustus 1970. aastal 26. aprillil. Eestis on seda päeva sisustatud mõne intellektuaalomandi üritusega juba 2000. aastast ehk päeva tähistamise algusest peale. Sel aastal on päeva tunnuslause „Koos saame hakkama“.

Autoriõigus rakendub automaatselt.

Igapäevaelu ja looming on tihedalt põimunud, kõik me loome – nt koolis, tööl, hobidega tegeledes – midagi, mida võiks kokku võtta sõnaga „intellektuaalomand“. Oleme autorid ka siis, kui me seda endale ei teadvusta. Autoriõigus rakendub automaatselt ja selle saamiseks ei pea ise midagi tegema. Ent tööstusomandiga on lood teisiti, see tuleb registreerida.

Uudset tehnilist lahendust saab kaitsta leiutisena: kasuliku mudeli või patendiga.

Kui mõtled mõne igapäevaelus ettetuleva probleemi lahendamiseks välja uudse tehnilise lahenduse, siis seda saab kaitsta kasuliku mudelina või patendiga. Väga hea leiutise kaitsmise näide on eelmisel aastal „Euroopa leiutaja“ auhinna saanud Eesti teadlaste leiutis ehk süsinikupõhine materjal superkondensaatorite jaoks.

Toote väliskuju saab kaitsta disainina.

Kui oled välja mõelnud originaalse väliskuju, siis seda saab kaitsta tööstusdisainilahendusena. Siinkohal on hea näide kuulsad Iglucrafti saunad.

Kaubamärk on sinu toote tähis!

Alati saab oma toote või teenuse meeldejäävaks muuta kaubamärgiga. See on ka Eestis kõige rohkem kasutatav moodus oma intellektuaalomandit kaitsta. Patendiametis saab kaubamärgina kaitsta sõna, kujutist, ruumilist märki, hologrammi, heli ja palju muud, loe täpsemalt meie kodulehelt.

Kindel viis oma loodut võltsingute eest kaitsta on kaubamärk, disainilahendus või leiutis Patendiametis ära registreerida. Nii saad võltstoodete tuvastamisel tõestada, et oled registreeritud intellektuaalomandi eseme omanik ja piirata teistel oma toodete loata kasutamist või tootmist.

Eestis on 26. aprillil fookus kaubamärkidel. Tähista intellektuaalomandipäeva koos Patendiametiga, mõtiskledes selle üle, millist intellektuaalomandit sinul leidub, tehes intellektuaalomandi testi ja osaledes tasuta kaubamärgiseminaril

Kaubamärgiseminar Teamsis.

Seminaril saad täpsemalt teada:

  • mis eeliseid kaubamärgi kaitsmine sinu ärile annab;
  • kuidas luua tugevat kaubamärki;
  • kuidas oma kaubamärki Eestis ja välisriikides kaitsta;
  • mida silmas pidada siis, kui sinu kaubamärk on juba kaitstud;
  • milline on ühe tuntud Eesti ettevõtte strateegia kaubamärkide kaitsmisel ja brändiportfelli haldamisel.

Mäng - kui hästi tunned Eesti kaubamärke.

Intellektuaalomandipäeval avanes lõbus interaktiivne kaubamärgimäng, kus saad proovida, kui hästi tunned Eesti kaubamärke. Mängijate vahel loositakse välja auhindu!

Veebis avaneb Patendiameti aastaraamat.

Rahvusvahelisel intellektuaalomandipäeval avaldame ka Patendiameti digitaalse aastaraamatu. Head lugemist, sisukat intellektuaalomandipäeva ja lennukaid ideid, kuidas panna oma intellektuaalomand enda kasuks tööle!

Eve Tang
Eve Tang

Patendiameti kommunikatsioonijuht

Autentimine ID kaardiga