Kuulutati välja selleaastane õpilasleiutajate riiklik konkurss

Eesti Teadusagentuur kuulutas  6. septembril välja õpilasleiutajate riikliku konkursi, kuhu oodatakse nupukaid leiutisi. Patendiamet koostöös Maailma Intellektuaalomandi Organisatsiooniga (WIPO) annab ka sel aastal välja eriauhinna (eelmise aasta võitja kohta loe siit).

 

Enne töö konkursile esitamist kaalu, ehk on mõttekas oma leiutis kaitsta ka Patendiametis kasuliku mudeli või patendiga (vt blogipostitust).

 

Kasulik on lugeda ka artiklit „Kas alaealine saab Patendiametile tööstusomandi õiguskaitse taotlust esitada?“

Eesti esimeseks õpilasleiutajaks peetakse Karoli Hindriksit, kes kaitses 2000. aastal kasuliku mudelina oma leiutise, milleks oli helkur.

Karoli on ise öelnud: „Kuna olin 16-aastaselt ametlikult noorim leiutaja Eestis, andis majandusminister mulle toona isiklikult tunnistuse kätte. See oli suursündmus minu, mu pere ja mu kodulinna Pärnu jaoks. Särasin uhkusest!“

Vähem teatakse, et Karoli nimel on ka teine leiutis – silmkudum, mis on pimedal ajal nähtav. See leiutis on samuti kaitstud kasuliku mudelina.

2016. aasta õpilasleiutajate riiklikult konkursilt osa võtnud Helga Maari Lepasepp esitas Patendiametisse kasuliku mudeli registreerimistaotluse oma leiutisele, milleks oli veetõkkelint. Leiutis sai Patendiametis kaitstud.

Nüüdseks on Eesti noorim leiutaja tollal 7-aastane Greta Madeleine Gnannt, kes leiutas ravimivõtmise meeldetuletusseadme. Inspiratsiooni oma leiutise loomiseks ammutas Greta vanaemast, kes pidi haiguse tõttu enne sööki ravimeid võtma, aga unustas seda väga sageli õigel ajal teha. „Tahtsin aidata meelde tuletada, millal on aeg rohtu võtta,“ selgitas Greta, kuidas ta Rohuhaldja mõttele tuli. Samuti on Greta osa võtnud õpilasleiutajate riiklikust konkursist.

Et saada oma leiutisele täielikku kaitset, tasuks mõelda ka kaubamärgi ja tööstusdisainilahenduse registreerimisele. Küsimuste korral pöördu Patendiametisse.

Anneli Simmul
Anneli Simmul

Patendiosakonna peaekspert

Autentimine ID kaardiga