Moodulmaja PIIL – suurepärane näide ettevõtja teest loomevara maastikul
Eelmisel nädalal toimus Riias üleeuroopalise disainivõistluse DesignEuropa Awards finaal. Auhinnatseremoonial anti üle preemiad silmapaistvaimatele Euroopa disainidele ja disaineritele. Väikeettevõtete kategoorias jõudis kolme parima hulka Eesti disainer Arseni Timofejev moodulmajaga PIIL.
DesignEuropa Awards on Euroopa disainiskeene iga-aastane tähtsündmus, mida korraldab Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO). Alates 2016. aastast toimuval auhinnakonkursil tõstetakse esile ELis registreeritud disainilahendusi, tunnustamaks ettevõtteid, kes on andnud märkimisväärse panuse disainivaldkonda ja loonud innovaatilisi tooteid. Konkursile esitati rekordiliselt üle kaheksasaja taotluse ja kandidaate oli kogu Euroopast.
„Disainerite, ettevõtjate ja loojate esimene samm võiks olla oma loomingu kaitsmine, sest siis on nende ideed varguse eest palju paremini turvatud. Tänapäeval kipuvad asjad kiiresti käest libisema, kui sul ei ole kindlustust, mida oma loomevara kaitsmine annab,“ rõhutas Patendiameti peadirektor Margus Viher.
Keerulised ajad kannustavad loomingulisust
Riias Patendiametile antud intervjuus rääkis Timofejev, et maja sünniloo juures mängis oma osa ülemaailmse pandeemia algus:
„Kui ma aastal 2020 korraks koju Tallinna tulin, mõtlesin, et teen paar nädalat kodukontorit ja naasen varsti Londonisse. Pandeemia lockdown'id tähendasid aga seda, et lühike külastus venis kuue kuu pikkuseks visiidiks.
Selle aja jooksul sain ühiste sõprade kaudu pakkumise disainida glämpingu maja. Päeval töötasin Londoni projektide kallal, õhtuti nii-öelda teises vahetuses konkursile jõudnud hoone disaini kallal. See, et minu esimene kodumaine projekt nii palju rahvusvahelist tähelepanu ja mõned auhinnad on saanud, tähendab vist, et läks päris hästi!“
PIILi sünniloost saab põhjalikumalt lugeda siit.
Oluline on loomevara kaitsta ja osata sellest kasu lõigata
Disainmaja PIIL puhul on ka tähelepanuväärne, et juba varases staadiumis adus disainer oma loomevara kaitsmise vajalikkust.
„Mulle tundus, et autoriõigused mulle siin piisavat kaitset ei taga ja autorsuse tõendamine oleks ilma registreeritud disainita keeruline,“ ütles Timofejev. Seega otsustas ta registreerida ühenduse disaini ja ühenduse kaubamärgi PIIL. Nimi PIIL on inspireeritud eestikeelsest sõnast „piiluma“. Kogu kaitsmise protsessis kasutas Arseni patendivoliniku abi ning sai volinikult häid nõuandeid ja viiteid SME Fondi võimalustele, mille vautšerit ta kasutas.
Riias auhinnatseremoonial osalenud Patendiameti peadirektori Margus Viheri sõnul on PIIL suurepärane näide sellest, kuidas ettevõtjad oma loomevara peaksid haldama. „Disainerite, ettevõtjate ja loojate esimene samm võiks olla oma loomingu kaitsmine, sest siis on nende ideed varguse eest palju paremini turvatud. Tänapäeval kipuvad asjad kiiresti käest libisema, kui sul ei ole kindlustust, mida oma loomevara kaitsmine annab,“ rõhutas Viher.
Suur huvi moodulmaja vastu on avanud tee disainmaja kommertsialiseerimisele. Juba on alustatud maja tootmist Eestis Lool asuvas tehases.
Soovime PIILile ja Eesti disaineritele tuult tiibadesse ning aktiivsust oma loomevara kaitsmisel nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt! Selleks on olemas lihtsad ja käepärased võimalused ning ettevõtjale on igal sammul abiks nii Patendiamet kui ka patendivolinikud. Mida rohkem on kaitstud loomevara, seda tugevam on meie majandus!