Patendiameti uuring: kaitstud loomevara annab ettevõttele konkurentsieelise

Sel nädalal avalikustasime Kantar Emoriga koostöös valminud uuringu, mis heidab valgust Eesti ettevõtjate loomevaraga seotud käitumistele ja hoiakutele. Uuring keskendub põhjustele, miks väike- ja keskmise suurusega ettevõtted oma kaubamärke, disaine ja leiutisi kaitsevad ning need kaitsmata jätavad.

Loomevara kaitsevad suuremad ja uuendusmeelsemad ettevõtted

Suurema tõenäosusega on loomevara registreeritud ettevõttel, kus on enam kui 50 töötajat, tegevusaastaid üle 10 ja käive üle miljoni euro aastas.

Umbes kolmandik uuringus osalenud kaitstud loomevara omavaist ettevõtteist registreerib oma kaubamärgi, disaini või leiutise seejuures enne uue toote või teenuse turule toomist. Tõenäolisemalt teevad seda need ettevõtted, kes peavad ennast loomevara teemal küllaltki teadlikuks: neist registreerib loomevara enne uue toote turule toomist 53%.

Innovaatilised ettevõtted on altimad oma loomevara kaitsma.

Uuringust ilmneb ka, et oma loomevara kaitsevad tõenäolisemalt uuendusmeelsed ettevõtted, kes tulevad vähemalt kord aastas välja uue toote või teenusega.

Kaitstud loomevara annab konkurentsieelise

Loomevara registreerimise peamise kasuna hindab Eesti ettevõtja võimalust kaitsta tõhusamalt oma loomevaraõigusi – seda  tajutakse olulise konkurentsieelisena. Väikeettevõtjad (10–49 töötajat) tõid oma vastustes välja, et loomevara kaitsmine tõstab ka ettevõtte väärtust ja aitab leida rahastust.

Loomevara registreeritakse, kui mõne toote või teenusega kaasneb suurem oht õiguste rikkumiseks.

Uuringust selgus, et ettevõtja on motiveeritud oma loomevara registreerima, kui mõne ettevõtte toote või teenusega kaasneb suurem risk loomevara õiguste rikkumiseks. Samuti jõutakse loomevara registreerimiseni sagedamini siis, kui tootesse või teenusesse on tehtud olulisi investeeringuid.

Kõik ei jõua oma loomevara kaitsmiseni

Uuringus osalenud ettevõtted, kes ei ole oma loomevara registreerinud, ei oska seda vajalikuks pidada – see on ülekaalukalt kõige levinum põhjus, miks ettevõtted oma loomevara ei registreeri.

Oma õigused jäetakse kaitseta, sest selles ei nähta ettevõttele mingit kasu.

Iga viies loomevara kaitsmata jätnud ettevõtja tunnistab, et kaitsmata jätmise põhjus on vähene teadlikkus, mistõttu tuleks  ettevõtjatele jätkuvalt pakkuda koolitusi ja tugiteenuseid loomevara registreerimiseks. Pea sama paljude jaoks on takistuseks ka puuduv inimressurss, kes loomevara temaatikaga tegeleks.

Uuringust selgub, et loomevara otsese väärtuse hindamine on ettevõtja jaoks keerukas. Nimelt ei käsitle enamik ettevõtetest loomevara rahalise väärtusena ega kajasta seda raamatupidamises enda ettevõtte varana.

Kuigi uuring näitab, et loomevara kaitsevad eelkõige suuremad ja kogenumad ettevõtted, on see võimalus igaühele, kes soovib oma konkurentsivõimet tugevdada. Patendiamet ja patendivolinikud pakuvad ettevõtetele konsultatsioone ja koolitusi ning teenuseid, mis aitavad ettevõttel ületada loomevara kaitsmisega seotud väljakutseid.

 

Liina Puu
Liina Puu

Kaubamärgiosakonna nõunik

Autentimine ID kaardiga