Täna on ülemaailmne intellektuaalomandipäev

Intellektuaalomandipäeva hakati Maailma Intellektuaalomandi Organisatsiooni ehk WIPO eestvõttel tähistama aastal 2000, kui liikmesriigid otsustasid sellel päeval hakata ära märkima WIPO konventsiooni, mis jõustus 1970. aasta 26. aprillil. Eesti on algusest peale intellektuaalomandipäeva tähistamisel kaasa löönud, korraldades selleks puhuks eri sündmusi, mis juhivad avalikkuse tähelepanu oma loodu kaitsmise vajalikkusele.

Sel aastal on intellektuaalomandipäev pühendatud väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele. Maailma mastaabis on Eesti ettevõtetest lõviosa väikeettevõtted, isegi mikroettevõtted – aga see ei pisenda nende loodud leiutisi, kaubamärke, disainilahendusi, geotähiseid jmt intellektuaalset omandit.

Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted on iga riigi majanduse alustala. Väikeettevõtjatel on suur roll kanda eriti praegu, mil terves maailmas vajab majandus kriisijärgset taastamist. Selle aasta intellektuaalomandipäeval tõstetaksegi esile just väikeettevõtjaid – kuidas nad saaksid intellektuaalomandiomandit kasutades ehitada üles tugevamad, konkurentsivõimelisemad ja püsivamad ärid ning sellega panustada majanduse elavdamisse.

Arhitektid, kunstnikud, käsitöölised, disainerid, insenerid, ettevõtjad, uurijad, teadlased ja paljud teised tulevad iga päev välja uute ideedega: kunstist tehisintellektini, moest põllumajandustootmiseni, taastuvenergiast jaemüügini, televisioonist turismini ja virtuaalreaalsusest videomängudeni.

Mõned neist ideedest jõuavad teostuseni ja neist saavad tooted ja teenused, mida soovime osta. Äkitselt võivad aktuaalseks osutuda tooted, mis – nagu praegusel viiruse-ajastul – aitavad inimestel kohaneda olukorraga või tegeleda tagajärgedega, näiteks tugevdada pärast viiruse läbipõdemist tervist.

Väikeettevõtluse edu pant on paindlikkus. Mõned ettevõtted võrsuvad noorte leiutajate võistlustest või nutikate ideede konkurssidest, nagu näiteks Negavatt. Teekond eduka ettevõtteni võib olla konarlik. Uuringud on aga näidanud, et kui ettevõte keskendub intellektuaalomandi kaitsmisele, on seda konarlikku teed palju kergem läbida. Eestis on palju häid näiteid väikeettevõtetest, kes on kaitsnud ära oma toodangu ja sellest hiljem kasu lõiganud, näiteks Ulaelu, Iglukraft, Cleveron. On ka näiteid, mis võib juhtuda, kui jätad need asjad unarusse.

Kui arendad toodet ja mõlgutad mõtteid oma loodu kaitsmisest, kuid ei oska otsustada, mida täpselt ja kus kaitsta, siis Patendiameti eksperdid annavad tasuta konsultatsioone. Samuti on võimalik pöörduda patendivolinike poole. Täna saab osaleda seminaril ja üllatusauhindadega viktoriinil, et testida ja tõsta oma teadmisi intellektuaalomandist.

Intellektuaalomandipäeval hoiame üheskoos väikeettevõtjaid au sees – nende ehedust ja loomingulisust, nende julgust teha suuri samme ning nende panust meie kõigi igapäevaellu. Toetame Eesti ettevõtlust ja julgustame kohalikku innovatsiooni.

Patendiametil on ülemaailmse intellektuaalomandipäeva puhul kavas mitmeid tegevusi. Toimub nädalane välireklaamikampaania Tallinna ja Tartu tiheda liiklusega tänavatel, kus interaktiivsetel ekraanidel näidatakse 10-sekundilist videoklippi, mis kutsub oma loomingut kaitsma. 26. aprillil läheb käima intellektuaalomandialane viktoriin ning toimub Patendiameti veebiseminar "Intellektuaalomand – eduka ettevõtte lahutamatu osa".

Nende tegevustega keskendume väikestele ja keskmise ja suurusega ettevõtetele – intellektuaalomandipäeva fookusgrupile. Lisaks ilmub Patendiameti aastaraamat, mis on sel aastal esimest korda veebipõhine.

Head intellektuaalomandipäeva!

Eve Tang
Eve Tang

Patendiameti kommunikatsioonijuht

Autentimine ID kaardiga