Kuidas kaitsta oma originaalretsepti? Selles on küsimus
Eelmises postituses vaatasime, kas retsepte on võimalik patendiga kaitsta või kasuliku mudelina registreerida. Vastus oli jah ja ei. Lihtsaim viis seda teha on uudse valmistamise meetodi või protsessi kaudu.
Uued uurimisvaldkonnad, kus patendi või kasuliku mudeli saamine on tõenäoline, on täiesti uute koostisosade ja tooteliikide väljatöötamine, näiteks loomsete valkude asendamine toidutoodetes (WO2021095034 A1), uued toiduained spetsiaalseks toitumiseks – veganlus (taimne juust) – ja gluteenivaba (WO2019045875 A1) toitumine.
Üks võimalus oma retsepti kaitsta on seda teha ärisaladusega. Oluline on siinjuures, et sel puhul sõlmitakse töötajate ja partneritega konfidentsiaalsusleping.
Seda tüüpi kaitse võib olla väga võimas ja kesta lõputult, kui retsepti hoitakse rangelt konfidentsiaalsena ja seda ei edastata kolmandatele pooltele. Coca-Cola on kaitsnud oma joogiretsepti ärisaladusega 1891. aastast.
Ärisaladuse eelised:
- patendi või kasuliku mudeli kaitse kehtib kindla aja (kasulik mudel kõige rohkem 10 ja patent 20 aastat);
- ei ole vaja maksta registreerimistasusid, kui soovitakse oma leiutist kaitsta;
- leiutist ei publitseerita;
- saladuses hoidmine ei ole ajaliselt piiratud (vt punkt 1).
Ärisaladuse puudused:
- kui toode jõuab turule, on võimalik, et konkurendid uurivad ja analüüsivad sinu toodet põhjalikult ning saavad sinu leiutise tehnilistele nüanssidele jälile ja kaitsevad selle leiutise ise;
- kui töölepingud on valesti või halvasti koostatud, on hiljem raske konfidentsiaalset teavet tõendada (AS Balteco vs. AS Neoqi kaasus firma ärisaladuse ja kõlvatu konkurentsi kohta. Peatükk 5. Ärisaladuse kaitse).
Kui ettevõtja tugineb oma majandustegevuses ärisaladuse kaitsele, siis peab ta arvestama probleemiga, et mõni teine äriühing jõuab sama tehnilise lahenduseni ning võib esitada patenditaotluse või kasuliku mudeli registreerimise taotluse.
Veel üks võimalus oma retsepti kaitsmiseks intellektuaalomandiga on kasutada autoriõigust.
Autoriõigus võib pakkuda kasulikku kaitset, kui teos on juba loodud, näiteks kirjalik retsept või kasutusjuhend. Retsepti autoriõigus ei võimalda teistel retsepti uuesti avaldada, kuid ei keela seda järgida. See kehtib automaatselt asjakohasele teosele, näiteks originaalretseptile. Kaitstes oma retsepti sellisel viisil ei ole seda vaja kusagil registreerida.
Ent pea meeles, et autoriõigus kaitseb loomingulise väljenduse vormi (kirjutis, pilt, lugu jne), aga mitte selle sisu!