Noore leiutaja Marvin Palotu südamesoov on inimesi aidata

Möödunud nädalal autasustati PROTO avastustehases õpilasleiutajate riikliku konkursi võitjaid. Patendiameti eriauhinna koos WIPO medaliga pälvisid sel aastal Audentese erakooli 10. klassis õppiv Marvin Palotu ja tema õde, Pärnu vanalinna põhikooli 7. klassi õpilane Stefie Marie Palotu leiutisega „Õhksoojuspumba õhusissevõtutoru täiustus“. Marvin on andekas noormees, kellel ideesid jagub – õpilasleiutajate konkursil osaleb ta juba mitmendat korda ja on auhindugi võitnud. Uurisime, kust ta leiutamiseks ideid ammutab ja kas unistab sellest, et tema leiutisi ka päriselt tootma hakataks.

Palju õnne sulle ja su õele nutika leiutise eest! Räägi sellest palun mõne sõnaga!

Meil on kodus õhksoojuspump, mis võtab mu isa sõnul palju elektrit ja mida me põhimõtteliselt ei kasuta. Talvel, kui külma on rohkem kui 15 kraadi, see sooja ei puhugi. Hakates uurima õhksoojuspumpasid ja nende ehitust tuli mulle mõte, et neid saaks muuta palju energiatõhusamaks. Jõudsingi lahenduseni, mille puhul pump nii talvel küttes kui suvel jahutades oluliselt vähem energiat tarbiks. 

Kas unistad, et seda seadet võidaks ka tootma hakata ja et sellest tulevikus kasvaks välja reaalne äri?

Ma pole selle peale veel päriselt mõelnud, aga väga äge oleks küll, kui seda mujal maailmas hakataks tootma, või vähemalt Eestis! Kindlasti võiksid sellest tootest olla huvitatud inimesed, kes soovivad suhteliselt väikese investeeringuga kütte-jahutusseadet. Paljud tõenäoliselt ei mõtle looduse säästmisele ja maavaradele, aga oma rahakotile siiski. Ja seetõttu on sellisel arendusel mõju väga paljudele inimestele.

Oleks väga äge küll, kui seda seadet Eestis või mujal maailmas tootma hakataks!

Oled juba mitmel korral õpilasleiutajate konkursil osalenud, seega võib sind teenekaks leiutajaks kutsuda. Mis sind leiutama innustab ja kust ideid ammutad?

Olen lihtsalt inimene, kellele meeldib omaette nokitseda ja uurida ning leiutised sünnivad tegelikult juhuslikult, kogemata. Ideed tekivad, kui uurin asju. Kui miski mind huvitab, siis ma süvenen ja jõuan varem või hiljem ka lahenduseni. Teemasse süvenen siis, kui leian, et see on väärt süvenemist, et saavutan sellega midagi või et see viib reaalse tulemuseni. Peamiselt huvitavad mind loodusega seotud küsimused, eriti kuidas loodust kaitsta ja asju taaskasutada, kuidas aidata inimestel elus paremini hakkama saada, näiteks praeguste energiaprobleemidega.

Mulle meeldib omaette nokitseda ja uurida ning leiutised sünnivad tegelikult juhuslikult, kogemata.

Preemiat oma leiutise eest jagasid õe Stefie Mariega. Kas tegutsetegi alati tiimis?

Vahel olen proovinud ka üksi hakkama saada, aga enamasti olen ikka õe kampa kutsunud, kui mingi idee on tulnud. Ta oskab asju teistmoodi vaadata, teise nurga alt ja aitab näha detaile, mida mina esimesel korral kohe ei märka. Koos arutame kõik mõtted ja lahendused läbi.

neiu ja noormees

Kas plaanid tulevikus õppida midagi sellist, kus saabki leiutamisega tegelda?

Arvan, et leiutamine jääb mulle pigem hobiks. Kunagi plaanisin minna õppima programmeerimist, aga enam mitte. Tehniliste asjade õppimise vastu mul tegelikult suur huvi ei ole, eelistan pigem muusikat, mida praegugi õpin. Mängin mitmeid pille ja mõtlen endast pigem kui multiinstrumentalistist, mitte leiutajast.

Kas tead, et oma leiutisi saab ka Patendiametis kaitsta?

Tänu auhinnale kuulsin nüüd Patendiametist ja olen leiutise kaitsmise peale ka mõelnud. Mingit nime mul leiutisele veel praegu ei ole, aga kindlasti mõtlen sellele hea kaubamärgi ka välja!

Kuidas koolinoored oma leiutisi Patendiametis kaitsta saavad, loe meie blogipostitusest!

 

*Piltidel: Marvin ja Stefie Marie koos Patendiameti peadirektori Margus Viheriga (Eesti Teadusagentuuri foto); Marvin koos oma õega (erakogu)

 

Mari-Epp Tirkkonen
Mari-Epp Tirkkonen

Kaubamärgiosakonna peaekspert

Autentimine ID kaardiga